piątek, 28 sierpnia 2009
מְלָאכָה
Melachot -
trzydzieści dziewięć czynności
zakazanych w Szabat...
1. Obsiewanie pola zbożem - rzucanie jakichkolwiek nasion na ziemię w miejscu, w którym mogą zakiełkować, sadzenie roślin, ich podlewanie, wlewanie wody do wazonu, wyrywanie chwastów.
2. Oranie pola - kopanie, zamiatanie powierzchni ziemi, robienie bruzd w ziemi, nawożenie, osuszanie gleby.
3. Zbieranie plonów - zrywanie owoców, koszenie trawy, piłowanie gałęzi drzew, zrywanie kwiatów, zbieranie jagód, grzybów. Ogólnie: oddzielanie jakichkolwiek roślin od źródła ich życia. Także przenoszenie roślin.
4. Wiązanie snopów zboża - zbieranie opadłych owoców, robienie wieńców, zbieranie chrustu. Zakaz dotyczy wyłącznie produktów natury, a nie przedmiotów wytworzonych przez człowieka.
5. Młócenie ziarna - wyciskanie soku z owoców, wyjmowanie nasion ze strąków, dojenie zwierząt.
6. Przewiewanie ziarna - rozdzielanie przedmiotów przez rozdmuchiwanie ich.
7. Wybieranie - rozdzielanie, sortowanie przedmiotów, cedzenie płynów, moczenie warzyw tak, aby zanieczyszczenia wypłynęły na powierzchnię lub opadły na dno naczynia.
8. Mielenie - mielenie kawy, pieprzu, piłowanie metalu, krojenie owoców lub warzyw.
9. Przesiewanie przez sito - oddzielanie niepotrzebnych składników od pokarmu.
10. Wyrabianie ciasta - mieszanie drobnych substancji spożywczych z jakimkolwiek płynem.
11. Pieczenie - gotowanie, smażenie, topienie wosku, metalu.
12. Strzyżenie - wyrywanie piór, obcinanie paznokci.
13. Wybielanie (czyszczenie) - moczenie tkanin, wytrząsanie kurzu z ubrań, czyszczenie plam, rozwieszanie prania.
14. Czesanie surowych materiałów - młócenie lnu.
15. Farbowanie - malowanie przedmiotów, robienie makijażu, także używanie lakieru do paznokci.
16. Przędzenie nici - wyrabianie lin, naprawianie uszkodzonych.
17. Przygotowywanie krosna do tkania
18. Robienie pętli
19. Tkanie - robienie na drutach, plecenie koszy.
20. Rozdzielanie na pojedyncze nici - prucie, usuwanie nici z ubrania.
21 i 22. Zawiązywanie i rozwiązywanie węzłów
23. Szycie - klejenie kawałków papieru, używanie zszywaczy do papieru.
24. Rozdzieranie - papieru, materiału, oddzielanie przedmiotów sklejonych.
25. Chwytanie zwierzęcia w pułapkę - zaganianie w miejsce zamknięte, zamykanie okna, aby ptak nie wyfrunął. Domowe koty i psy uważane są za zwierzęta już „schwytane”, więc można je np. zamknąć w pokoju.
26. Zarzynanie - jakiekolwiek zabijanie, zadawanie ran, siniaków.
27. Obdzieranie zwierzęcia ze skóry
28. Solenie/garbowanie skóry - marynowanie, solenie mięsa, stosowanie roztworów chemicznych w celu przeróbki jakiegokolwiek materiału.
29. Zaznaczanie linii - rysowanie farbą, atramentem, tuszem, zaznaczanie czymkolwiek na powierzchni przedmiotu, aby podzielić lub pociąć przedmiot na mniejsze części.
30. Obcinanie zbędnych kawałków - rozsmarowywanie kremów na skórze, używanie mydła w kostce, zdrapywanie błota z butów, używanie papieru ściernego.
31. Wycinanie właściwych kształtów - przycinanie skóry, tkaniny, papieru, ostrzenie ołówka.
32. Pisanie - stawianie liter, wyszywanie, grawerowanie, drukowanie, pieczętowanie.
33. Wymazywanie napisów - zdrapywanie, wycieranie, usuwanie chemiczne liter.
34. Budowanie - kopanie ziemi, aby postawić fundament, wbijanie gwoździ, wiercenie, wylewanie cementu, naprawianie narzędzi, używanie parasola.
35. Burzenie - rozbiórka czegokolwiek zbudowanego, jakakolwiek czynność odwrotna wobec działań budowania (patrz: punkt 34): np. wyciąganie gwoździ.
36. Gaszenie ognia - zmniejszanie płomienia.
37. Rozpalanie ognia - zapalanie zapałki, zapalniczki, dokładanie do ognia już płonącego.
38. "Ostatnie uderzenie młotem" - wszystkie czynności, które mają za zadanie zakończenie wytwarzania jakiegokolwiek produktu: nadawanie połysku, ostrzenie noża, wygładzanie, przymocowanie uchwytu.
39. Przenoszenie przedmiotów - ze strefy prywatnej do publicznej i transport czegokolwiek w przestrzeni publicznej na odległość większą niż 4 amot (około 2 metrów).
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
2 komentarze:
buy tramadol cod fedex tramadol online pharmacy - tramadol dosage uses
przepraszam że zabieram głos bo nie jestem ani żydem ani nawet osobą wierzącą, ale przestudiowałem tą listę i mocno się zdumiałem. uprzedzam że moje pytanie nie wynika absolutnie ze złośliwości a jedynie chęci zrozumienia, bo mieszkając bardzo blisko ohelu, codziennie widuje grupy ortodoksów którzy modlą się w przeróżny sposób (miejsce, postawa itd) i zauważam w tym jakąś powtarzalność, jakieś zasady które definiują kto, gdzie i jak. Przed chwilą zaś czytałem długą (można by powiedzieć nawet dość burzliwą) dyskusję na temat czy wolno w szabat dotykać włącznika światła, guzika w windzie itd. (FB Stowarzyszenie 614. Przykazania //). Ani w tej dyskusji, ani na liście zakazów nie ma ani słowa o istocie każdej religii czyli kontemplacji Boga że tak to nazwę, ani też w jaki sposób czynności których się zakazuje, negatywnie wpływają na kogoś kto ma je przestrzegać czy może w jaki sposób obrażają Boga, albo umniejszają atmosferze święta. A podejrzewam że to tylko część, pewnie jeszcze są nakazy, które jeśli równie mocno co zakazy nie korelują z aspektami religii, to w mojej opinii kompletnie odwracają uwagę od kontemplacji Boga a kierują ją w stronę właśnie guzików, włączników, dylematów typu winda czy schody, dotknąć nie dotknąć, kradnąc jakby czas przeznaczony na praktyki religijne. Czy mogę prosić o naprowadzenie mnie na jakiś logiczny tor rozumowania który pozwoli mi to choć trochę zrozumieć?
Prześlij komentarz