Odkryta przez brytyjskiego astronoma-amatora Edwina Holmesa w nocy z 6 na 7 listopada 1892 roku. Jej orbita ma kształt elipsy o mimośrodzie 0,432, peryhelium znajduje się w odległości 2,053 j.a., aphelium zaś 5,181 j.a. od Słońca, okres obiegu wynosi 6,88 roku, nachylenie do ekliptyki to ok. 19,113˚. To stosunkowo mało aktywna kometa o krótkim czasie obiegu, zaliczana do rodziny Jowisza, o jądrze wielkość ok. 3,4 km. Podczas swego obecnego zbliżenia do Słońca nastąpił znaczny, raptowny i niespodziewany wzrost jasności 17P/Holmes. W nocy z 24/25 października obserwatorzy informowali o osiągnięciu przez nią 2,6 mag - jest ona zatem widoczna gołym okiem jako „żółtawa, otoczona lekką mgiełką gwiazda” w gwiazdozbiorze Perseusza i przemieszcza się zwolna na tle tej konstelacji.
żyję z rozpędu, z rozpędu jem i piję, palę też z rozpędu. zarwane noce odsypiam w dzień, by nie popadać w histerię nie myślę za wiele, lubię kwiaty w doniczkach na oknie, i dziewczyny o długich nogach, sypiam przy szeroko otwartym oknie z widokiem na park...
Siadłem sobie koło baru Patrzę w koło a karaluch Jeden z drugim, z siódmym ósmy Namawiają do rozpusty Jakieś dziewcze bladolice Co dość duże miała ...oczy { licencia poetica} Inny znów, gdy otarł buzię Mówi do Barmana - DużE PiFko bracie lej Wszak nie jestem żaden gej! Jam karakan jest heteryk, Mam szabelkę i ordery I nie jedną z tych tu dam Znam aż nadto dobrze, znam! Był też starszy, z buzią w ciup, Mówi - Łyknij ze mną ciut Wnet odejdą w dal twe troski Gdy poczujesz w ustach boski Smak tej wódzi, co jak wiesz Wstępęm do wieczności jest. Człowiek ze mnie jest bywały I nie jedno już widziały moje oczy - mówię doń Chetnie skocze w wódzi toń Zwłaszcza że na dworze plucha W głowie myśli zawierucha A na sercu jakoś dżdżysto... Wiec wypilim - za artystów, Za panienki, byłe żony, Za kochanki i lampiony Co to Bóg wie kto zapalił... Tak se z karakanem chlalim Żaden ze mnie jest rasista Wiec powiadam - Niechaj czysta Wódka dziś połączy nas! Jak wypilim, świat mój zgasł...
1 komentarz:
Odkryta przez brytyjskiego astronoma-amatora Edwina Holmesa w nocy z 6 na 7 listopada 1892 roku.
Jej orbita ma kształt elipsy o mimośrodzie 0,432, peryhelium znajduje się w odległości 2,053 j.a., aphelium zaś 5,181 j.a. od Słońca, okres obiegu wynosi 6,88 roku, nachylenie do ekliptyki to ok. 19,113˚.
To stosunkowo mało aktywna kometa o krótkim czasie obiegu, zaliczana do rodziny Jowisza, o jądrze wielkość ok. 3,4 km.
Podczas swego obecnego zbliżenia do Słońca nastąpił znaczny, raptowny i niespodziewany wzrost jasności 17P/Holmes. W nocy z 24/25 października obserwatorzy informowali o osiągnięciu przez nią 2,6 mag - jest ona zatem widoczna gołym okiem jako „żółtawa, otoczona lekką mgiełką gwiazda” w gwiazdozbiorze Perseusza i przemieszcza się zwolna na tle tej konstelacji.
Prześlij komentarz